Facebook image

Összesen 1309 bejegyzés

Széchenyi MAX+: a KKV-k kedvező hitele

2022-ben a magyar KKV szektor jelentős nehézségekbe ütközött a megengedhető külső finanszírozás megszerzése során. A Magyar Kormány a Széchenyi Kártya Program MAX (SZKP MAX) keretében próbálta a gazdaságot tovább élénkíteni alacsony, fix kamatozású hitelekkel: 2023-ra megduplázta, 290 milliárd forintra emelte a keretösszeget. Az intézkedés elsődleges célja, hogy segítséget nyújtson a vállalkozásoknak ahhoz, hogy a jelenlegi magas kamatkörnyezetben is olcsó forrásokhoz jussanak.

Tovább

EPR-díj: dupla adminisztratív teher vár a társaságokra - közeleg a regisztrációs határidő!

A 2023 júliusában induló kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR) rendszer nagyobb változásokat hoz a gazdálkodók életében, mint ahogy azt sokan ma gondolják, ugyanakkor a felkészülésre egyre kevesebb idő áll rendelkezésre. Bár még sok a tisztázatlan kérdés, az már biztos, hogy az új EPR-dj újabb jelentős adminisztratív terhet ró a díjfizetéssel érintett jelentős számú társaságra mivel a környezetvédelmi termékdíjjal (KVDT) kapcsolatos kötelezettség sem szűnik meg.

Tovább

A BNPL, azaz a „vásárolj most, fizess később” áfa kérdései

Az utóbbi időben egyre népszerűbb az úgynevezett BNPL-szolgáltatás, amely a „Buy Now, Pay Later” azaz „vásárolj most és fizess később” kifejezés rövidítése. Bár a digitalizáció, valamint a COVID-19 felgyorsította ennek a kamatmentes, halasztott vagy részletfizetési lehetőségnek az elterjedését, a BNPL szolgáltatások helyes áfakezeléséről a Nemzeti Adó-és Vámhatóság még nem alakított ki egységes gyakorlatot. Fontos tudni, hogy a BNPL szolgáltatás áfa kezelése a magyar szabályozás alapján többféle lehet, ezért nem árt tisztában lenni a szabályokkal.

Tovább

Kapott már a cége TB ellenőrzést?

A tartósan 100 fő feletti dolgozót foglalkoztató munkáltatók esetében kötelező a pénzbeli társadalombiztosítási szolgáltatások helyben elbírálása és kifizetése. Fontos tudni, hogy a TB kifizetőhelyek ellenőrzése egy előre meghatározott ütemterv alapján, ötéves periódusonként történik. Az alábbiakban áttekintjük a társadalombiztosítási kifizetőhelyi ellenőrzés sikeres lebonyolításának lépéseit.

Tovább

Nyakunkon a DAC7 - a webáruházak és digitális platformüzemeltetők újabb kötelezettsége!

Az e-kereskedelem rohamos fejlődésének adózási szempontú lekövetésére az EU már évek óta kidolgozott egy ütemtervet, amelynek legújabb állomása az ún. DAC7 együttműködés és automatikus információcsere. A 2021/514/EU irányelv implementálása és alkalmazása minden tagállamban kötelező , így a platformszolgáltatók nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettsége (DAC7) Magyarországon is hatályba lépett 2023. január 1-jével.

Tovább

Beruházások, kapacitásbővítések fel- vagy összeszerelési tevékenységének áfa-kockázatai

Számos, főként a gyártó- és építőiparban tevékenykedő ügyfelünk szembesül adózási nehézségekkel, amikor zöldmezős beruházás, vagy gyártókapacitás bővítés során fel- vagy összeszereléssel járó terméket értékesítenek, vagy ilyen jellegű szolgáltatást nyújtanak ügyfeleiknek. Ezen ügyletek áfa-rendszerbeli megítélése meglehetősen bonyolulttá válhat. Ennek egyik fő oka, hogy a szerződéses és gazdasági kontextus alapján számos különböző típusú ügylet merülhet fel, melyek áfa-kezelése eltérő lehet.

Tovább

Mi számít közös és külön vagyonnak a házasságban?

Családjogászként számtalanszor megkapom azt a kérdést, hogy a házasságban 5, vagy 10 év után válik-e közössé a vagyon? A kérdés feltevői úgy vélik, hogy a felek – házasságkötést megelőzően meglévő – minden vagyona bizonyos idő elteltével közös vagyonná válik. Fontos tisztában lenni azonban azzal, hogy ez nem így van. Léteznek olyan vagyonelemek, amelyek a „különvagyoni jellegüket” az egész házasság alatt meg fogják tartani.

Tovább

EU bíróság előtt a vámigazgatási bírság

Az Európai Unió Bírósága vizsgálja meg a magyar vámbírsági gyakorlatot, mely a vámhiány esetén kiszabott bírságolás gyakorlatát vette górcső alá. Az RSM vámtanácsadói által képviselt vámigazgatási ügyben, előzetes döntéshozatali eljárás van folyamatban. A vámigazgatási bírságok kiszabásának gyakorlatát méltányossági és arányossági szempontból vitatják a szakemberek, mely nem csak az egyes esetekben okoz problémát, de akadályt gördíthet az elé is, hogy az EU-n belül minél több gazdálkodó válassza Magyarországot vámfolyamatainak bonyolítására.

Tovább

Ami az SZJA-bevallás tervezetéből kimaradt!

2023. március 15-től elérhetővé válnak a NAV által készített 2022. évi SZJA-bevallási tervezetek. Ez azonban nem jelenti azt, hogyaz adózók nyugodtan hátradőlhetnek anélkül, hogy bármit módosítanának a tervezeten. Legfrissebb blogbejegyzésünkben összefoglaltuk, hogy mire érdemes figyelni annak érdekében, hogy az SZJA-bevallásunk hiánytalanul ki legyen töltve, és egyrészt elkerüljük az adókockázatot, másrészt minden jogszabály által biztosított adócsökkentési lehetőséggel éljünk.

Tovább

A magántőkealap-piac 2023-as kilátásai

2023 számos gazdasági kihívást tartogat, ennek ellenére a magántőke bevonás továbbra is fontos eleme marad a finanszírozásnak. Főként a kisebb alapok érezhetnek majd magukon nyomást a további forrás-bevonásokat illetően, mely negatív hatással lehet a tranzakciók volumenére és a befektetett eszközökre. A pénzügyi befektetők törekvésére továbbra is lehet számítani, hiszen a rekordmennyiségű rendelkezésükre álló tőkét igyekeznek majd minél hatékonyabban befektetni. Éppen ezért, rövidtávon mindenképpen fellendülés várható az M&A piacon, tekintve, hogy a (eladásra felkínált) kínálat is bővült a rendkívüli gazdasági események hatására.

Tovább

Kiemelt témák