Facebook image

Összesen 848 bejegyzés

Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell

Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külföldi anyavállalattól érkezik, és a magyar szabályozási környezethez kell igazítani. A bevezetés sikerének kulcsa az előzetes tervezés, az átgondolt folyamatok, és nem utolsósorban a megfelelő szakértői támogatás – különösen az adózási és számviteli területeken.

Tovább

NIS2 megfelelés minimális üzletmenettel rendelkező szervezeteknek

A NIS2 hazai szabályozásának hatálya alá olyan szervezetek is bekerülhetnek, amelyek üzletmenete, vagy létszáma minimális, de jelentős árbevételük, vagy ágazati szerepük miatt a NIS2 érintetti körbe tartoznak. Ilyen például egy olyan napelempark-üzemeltető, amely kevés alkalmazottal működik, de árbevétel és ágazati kritériumok teljesülése miatt NIS2 érintettnek számít.

Tovább

TAO és HIPA bevallás 2025: mire figyeljenek a cégek?

Közeleg a 2024-es adóévre vonatkozó (TAO) társasági adó- és (HIPA) helyi iparűzési adóbevallási és adófizetési határidő. Az éves adót bevalló társaságoknak az idei évben 2025. június 2-ig kell elkészülniük adókalkulációjukkal, és be kell nyújtaniuk adóbevallásukat. Blogunkban kiemelünk néhány területet, tipikus hibát és gyakori problémát, melyekre érdemes kiemelt figyelmet fordítani a társasági adó kiszámítása során.

Tovább

Közvetített szolgáltatások és alvállalkozói teljesítmények a HIPA-ban

A helyi iparűzési adó (HIPA) adóalapjának csökkentési lehetőségei sok vállalkozás számára komoly kihívást jelentenek – még azoknak is, akik egyébként magabiztosan navigálnak a magyar adórendszer útvesztőiben. Tapasztalataink szerint különösen sok kérdés merül fel a közvetített szolgáltatásként vagy alvállalkozói teljesítményként történő elszámolhatóság kapcsán, hiszen nem mindegy, milyen költségelemeket vonhatunk le jogszerűen a HIPA adóalapból.

Tovább

Kijavítási kérelem az áfában: mentőöv mulasztás esetén

A kijavítási kérelem egy kevéssé ismert, de rendkívül hasznos lehetőség a NAV-hoz történő adózási bejelentések pótlására. A kijavítási kérelem használata nemcsak egyszerűsíti az adminisztrációt, hanem elkerülhetővé teszi a jelentős adókockázatot is. Ha a társaság korábban is úgy járt el, mintha a bejelentés megtörtént volna, ezzel a lehetőséggel még visszamenőleg is élhet. A kulcs a gyors reagálás – és a megfelelő szakmai támogatás.

Tovább

Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága

Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú a szankciók elkerülése és a megfelelés biztosítása érdekében. Az alábbiakban ismertetett eset bemutatja, hogyan lehet hatékonyan és gyorsan kezelni egy nagy volumenű adatszolgáltatási hibát, minimalizálva a kockázatokat és a bírságokat. A téma különösen aktuális, hiszen a NAV 2025-ös ellenőrzési terve szerint az áfabevallás, az összesítő jelentés és az online számla adatok közötti eltérések kiemelt vizsgálati fókuszba kerülnek, és akár célzott ellenőrzést is vonhatnak maguk után.

Tovább

BVK-k adózása - az osztalékkövetelés vagyonrendelése a NAV célkeresztjében

A NAV nemrégiben megjelent ellenőrzési terve a 2025-ös ellenőrzések fókuszába helyezi a bizalmi vagyonkezelési jogviszonyokat. Az ellenőrzések során egyrészt a lehetséges adóelkerülést, másrészt a vagyonrendelésekkel esetlegesen megvalósított fedezetelvonásokat tervezi vizsgálni. Valószínűleg az sem véletlen, hogy az ellenőrzési terv megjelenésével szinte egyidőben jelent meg egy BVK szabályhoz kapcsolódó új hatósági állásfoglalás, amely egy eddig egyértelműnek gondolt szabályra hoz be merőben új értelmezést.

Tovább

Új társasági forma kifejezetten ingatlanbefektetésekre, SZIT

A közelmúltban lépett hatályba a szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról (SZIT) szóló törvény, amely a külföldön már elterjedt ingatlanbefektetési társaságok (real estate investment trust – REIT) meghonosításával egy új befektetési eszközt vezet be a magyar piacra. A SZIT, mint új befektetési forma, azoknak a társaságoknak és magánszemélyeknek lehet érdekes, amelyek/akik szívesen fektetnek ingatlanba, és befektetéseik adózását optimalizálni szeretnék. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.

Tovább

Kiemelt témák