Facebook image
Mentés

Közvetett vámjogi képviselők partnerellenőrzése vs. előzetes üzleti ellenőrzés – Mik a fő különbségek?

2025 márciusától új kötelezettség vonatkozik a közvetett vámjogi képviselőkre: rendszeres partnerellenőrzést kell végezniük a NAV által biztosított információcsomag alapján. Felmerül a kérdés: használható lesz ez az adatcsomag más típusú, például áfa-levonáshoz kapcsolódó előzetes üzleti partnerellenőrzéshez is?

Közvetett vámjogi képviselők partnerellenőrzése vs. adózók előzetes üzleti ellenőrzése

A  közvetett vámjogi képviselőnek ezentúl jogszabály írja elő a rendszeres partnerellenőrzés elvégezését, melyról korábbi blogbejegyzésünkben beszámoltunk, Ha az alkalmazási területet vizsgáljuk, akkor ez egy speciális partnerellenőrzés, amiben segítségére vannak a NAV által a partner vonatkozásában biztosított információk, ami a NAV-nak egy új szolgáltatása.

Ugyanakkor ez a partnerellenőrzés nem összekeverendő az áfa levonási jog gyakorlásához szorosan kapcsolódó előzetes üzleti partnerellenőrzéssel. 

A két eljárás egymástól független, különálló ellenőrzéstípus annak ellenére, hogy a két eljárás megegyezik abban, hogy a gazdasági tranzakciók biztonságát és jogszerűségét hivatott biztosítani. Tehát a közvetett vámjogi képviselők partnerellenőrzésének és az adózók előzetes üzleti ellenőrzésének egyaránt  célja az üzleti partnerek megbízhatóságának és jogszerű működésének ellenőrzése, ezáltal csökkentve az adókockázatokat és a jogsértések lehetőségét. 

Kétféle ellenőrzés – ne keverjük össze őket!

Fontos különbséget tenni a közvetett vámjogi képviselők partnerellenőrzése és az adózók előzetes üzleti ellenőrzése között!

Közvetett vámjogi képviselő partnerellenőrzése

  • Jogszabály alapján a közvetett vámjogi képviselőre kötelező.
  • Kizárólag vámeljárásokhoz kapcsolódik.
  • A NAV külön információcsomagot biztosít.

Áfa levonási joghoz kapcsolódó előzetes üzleti partnerellenőrzés

  • Minden adózó vonatkozásában az Áfa levonási jog gyakorlásának feltétele.
  • Célja, hogy a számla tartalmi hitelességét (a partnernél rendelkezésre álló személyi, tárgyi feltételeket) bizonyítsuk, megvédve ezzel az adózót egy esetleges revízió során.
  • Nincs külön NAV adatcsomag, a nyilvános adatbázisokból kell informálódni.

Közvetett vámjogi képviselők partnerellenőrzése

Ellenőrzés mélysége és fókusza

Mind a közvetett vámjogi képviselők partnerellenőrzése, mind pedig az üzleti partnerek előzetes üzleti ellenőrzése során hasonló nyilvános adatbázisok és információforrások kerülnek felhasználásra, többnyire a NAV rendelkezésére álló adatbázisokból történik a merítés. 

Ki felel a kapott adatok értelmezéséért?

Ennek ellenére a NAV közvetlenül csak a közvetett vámjogi képviselők részére állít össze egy partneradózóra vonatkozó, több adatbázisból kiszűrt információcsomagot, ahol viszont a közvetett vámjogi képviselőre hárítja annak a felelősségét, hogy milyen következtetés vonható le az átadott adatokból. 

Tehát nemcsak hozzá kell  férni az adatokhoz, de azok értelmezése és az alapján meghozott döntések is a képviselőt terhelik.

Ennek a következtetésnek/döntésnek a meghozatalába – a kockázatok minimalizálása érdekében - a vámjogi képviselőknek javasolt olyan szakértőt bevonni, amely gyakorlattal rendelkezik a partnerek üzleti ellenőrzésében és rövid idő alatt képes megalapozott értékelésre a cég vonatkozásában.

Vámjogi képviselők partnerellenőrzése - szakértő segítségét kérem

Mit tartalmaz a NAV által biztosított adatcsomag?

A közvetett vámjogi képviselők egyedi adatcsomagot kapnak a NAV-tól, amely:

  • Több adatbázisból származó információkat tartalmaz a partner adózóról.
  • Olyan plusz információkat is adhat, mint például, ha meghiúsult a legutóbbi adóhatósági ellenőrzés a partnernél – ez egyébként nem publikus adat.
 Ez a plusz információ biztonsági szempontból kulcsfontosságú lehet: ha a NAV nem éri el az adózót, akkor más piaci szereplő sem fogja tudni.

Kötelezettség jellege

Az áfa levonási joghoz kapcsolódó előzetes üzleti ellenőrzést az adózóknak saját érdekükben általánosságban kell elvégezniük, hogy az áfa levonási jogukat egy esetleges adóhatósági vizsgálat során ne tudja vitatni a revizor.

Ezt a vizsgálatot egyébként az adóhatóság az adózóktól nemcsak a szerződéskötés előtt, hanem a gazdasági kapcsolat fennállása alatt is elvárja, ugyanis a vonatkozó jogszabályi rendelkezés alapján utólag tudniuk kell bizonyítani a számla tartalmi hitelességét, ami egyenlő azzal, hogy a partner a szükséges személyi-, tárgyi feltételekkel rendelkezik. 

Üzleti partner ellenőrzése

A 2025. márciusától kötelező közvetett vámjogi képviselői partnerellenőrzés annyiban specifikus eljárás, hogy akkor kell ellenőrizni az importáló partnereket, ha azok nem minősülnek megbízható adózónak, de nem is kockázatosnak. A közvetett vámjogi képviselők partnerellenőrzése során az ellenőrzés fókuszában tehát az importőr adózói minősítése áll. Ha az importőr nem minősül megbízható adózónak, a vámjogi képviselőnek további ellenőrzéseket kell végeznie, hogy megbizonyosodjon a partner jogszerű működéséről és a tranzakciók szabályszerűségéről.

Miben tér el a közvetett vámjogi képviselők partnerellenőrzése és az adózók előzetes üzleti ellenőrzése célja és kötelezettségi jellege?

SzempontKözvetett vámjogi képviselői ellenőrzés Előzetes üzleti partnerellenőrzés
Kötelező?Igen, bizonyos esetekben (pl. nem megbízható importőr esetén) Kötelező
Jogszabály írja elő?igen2025 márciusától Bizonyítani kell a számlák hitelességét
InformációforrásNAV által biztosított adatcsomagNyilvános adatbázisok
Ellenőrzés céljaAz importőr vizsgálataAz üzleti partner jogszerű működésének, teljesítőképességének igazolása
KövetkezményekPénzügyi/jogi felelősség az importőr hibáiért Áfa-levonási jog elvesztése, szankciók

Következmények az ellenőrzés elmulasztása esetén

Ha az előzetes üzleti ellenőrzést elmulasztják az adózók, azzal kockázatot vállalnak, hogy elvitathassa az adóhatóság az áfa bevallásukban levonásba helyezett számláik áfa tartalmát, ha a számlakibocsátó adókijátszásban vesz részt, mely további szankciókat vonhat maga után. Pont ezért ajánlott adótanácsadó bevonása annak minél hatékonyabb és egyszerűbb kialakítására, esetleges automatizálására.

A közvetett vámjogi képviselők pedig az ellenőrzés elmulasztása esetén felelőssé válhatnak az importőr által elkövetett vám- és adókötelezettség megsértéséért, ami pénzügyi és jogi következményekkel járhat.

Összefoglalva, bár mindkét eljárás célja az üzleti tranzakciók biztonságának növelése és az adókockázatok csökkentése, alkalmazási területük, kötelezettségük jellege és az ellenőrzés fókusza eltérő. Míg az üzleti partnerek előzetes ellenőrzése általánosan ajánlott minden vállalkozás számára, addig a közvetett vámjogi képviselők partnerellenőrzése specifikus kötelezettség, amely a vámeljárásokban részt vevő felekre, bizonyos feltételek fennállására vonatkozik. 

Kérje szakértőink segítségét!

    Érdeklik az adó, számviteli és jogi változások?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és legyen mindig naprakész!

    Feliratkozom