Támogatjuk vállalatát a német csomagolási törvény (VerpackG) kötelezettségeinek való megfelelésben a LUCID rendszerbe történő regisztrációban, jelentés- és nyilatkozattételben, valamint a LUCID nyilatkozat könyvvizsgálati validálásában.
Mi az a LUCID?
A LUCID egy publikus nyilvántartás, amelynek adminisztrátora a német Zentrale Stelle Verpackungsregister (Csomagolási Központi Nyilvántartás). A rendszer célja, hogy átláthatóan kezelje a Németországba importált termékek csomagolásának nyomon követését és megfelelését a német csomagolási szabályozásnak.
Mi a LUCID (VerpackG) szabályozás célja?
A VerpackG a német, csomagolással és csomagolási hulladékkal kapcsolatos („csomagolási”) törvény, mely 2019. január 1-jén lépett hatályba, felváltva a korábbi hasonló rendeletet. A törvény a vonatkozó EU irányelvének végrehajtásához kapcsolódik, célja a környezetbarátabb csomagolóanyagokra való áttérés elősegítése. A VerpackG fontos része a fenntarthatóságra törekvésnek, amely nemcsak Németországban, hanem az EU egészében egyre nagyobb hangsúlyt kap.
Kinek kell regisztrálnia a LUCID rendszerben?
Minden gazdálkodó egység LUCID regisztrációra kötelezett, aki Németország területén első forgalomba hozóként üzletszerűen, értékesítés vagy saját felhasználás céljából, harmadik fél részére, olyan áruval töltött csomagolást átad, melyből jellemzően a végfelhasználónál keletkezik hulladék. A LUCID regisztráció tehát minden olyan társaság számára kötelező, amely közvetlenül vagy közvetve csomagolást juttat a német piacra.
Miben tudják Cégét segíteni könyvvizsgálóink a LUCID kötelezettségek kapcsán?
Kollégáink tisztában vannak a LUCID szabályok és teendők részleteivel, ezért az alábbiakban tudjuk támogatni partnereinket:
- Validáljuk a társaság által elkészített LUCID szerinti Teljességi nyilatkozatot.
- Ha szükséges segítjük céget a LUCID adminisztrációs kötelezettség első lépése terén, a LUCID regisztrációban.
- A regisztrációt követően a LUCID nyilatkozat kitöltésében szakértőink közreműködnek.
- A határidők elmulasztása esetén segítünk gondoskodni a hiánypótlásról, a LUCID rendszerhez kapcsolódó bírságok megelőzése érdekében.
Milyen konkrét információkat kell jelenteni a LUCID rendszerben?
Az új törvény értelmében a Németországba termékeket vagy árukat értékesítő vállalkozóknak regisztrálniuk kell a LUCID nyilvántartásban, és adatokat kell szolgáltatni a tervezett és tényleges csomagolási mennyiségekről. Ezzel összhangban el kell készíteniük az úgynevezett „Teljességi Nyilatkozat”-ot ( LUCID Declaration of Completeness /Vollständigkeitserklärung) amelyben összegzik az általuk forgalomba hozott csomagolásokat.
Kinek kell elkészítenie a Teljességi Nyilatkozatot?
A LUCID szerinti Teljességi nyilatkozat elkészítésének és benyújtásának kötelezettsége azokat az egységeket/társaságokat terheli, amelyek esetében a német piacon az előző naptári évben ténylegesen forgalomba hozott csomagolás mennyisége legalább az alábbi három küszöbérték egyikét meghaladja:
- 80 000 kg üveg,
- 50 000 kg papír és karton,
- 30 000 kg egyéb anyagok (műanyag, kompozit anyagok, fém).
A csomagolási kötelezettségek teljesítéséért felelős egység az a jogi egység, amely a termékek vagy áruk határon átnyúló forgalmazásáért felelős. Érdemes tudni, hogy a Zentrale Stelle Verpackungsregister, vagyis a Csomagolási Hivatal jogosult kérni a Teljességi Nyilatkozat benyújtását még akkor is, ha az egység által megadott értékek a fenti küszöbértékek alatt maradnak.
Vannak-e további követelmények?
A regisztráció a LUCID rendszerben az első lépés, ez még nem jelenti a követelmények teljesítését! – A Teljességi Nyilatkozat benyújtása mellett szerződést kell kötni egy kiválasztott szervezettel/céggel a piacon forgalomba hozott csomagolások mennyiségének és a vállalati adatoknak a bejelentésére.
Ezen túlmenően a törvény előírja, hogy a társaságoknak könyvvizsgálóval kell ellenőriztetniük a Teljességi Nyilatkozatban szereplő információkat, és megfelelő jelentést kell készíttetniük erről az ellenőrzésről. Ez a validálási folyamat kritikus eleme a megfelelésnek, és a könyvvizsgáló által készített jelentést csatolni kell a Nyilatkozathoz. Cégünk ezen a ponton kiemelten támogatja partnereit, biztosítva, hogy a validálás teljes mértékben megfeleljen a szabályozásnak.
Hol kell benyújtani a Teljességi Nyilatkozatot?
A nyilatkozatot és a könyvvizsgáló ellenőrzési jelentését elektronikus formában kell benyújtani a központi csomagolási nyilvántartásba (LUCID). Fontos, hogy a LUCID adatszolgáltatás határidőre megtörténjen, mert a késedelem súlyos következményekkel járhat.
Mikor kell benyújtani a Teljességi Nyilatkozatot?
A nyilatkozatot évente, az előző évre vonatkozóan, május 15-ig kell benyújtani.
Mi történik, ha egy társaság nem teljesíti a LUCID kötelezettségeket?
Ha a regisztráció, a rendszerben való jelentés vagy a csomagolások mennyiségére és típusára vonatkozó adatok bejelentése elmarad, az árukat nem lehet Németországban értékesíteni. A jogsértés súlyosságától függően akár 200 ezer eurós bírság is kiszabható.