Facebook image
Mentés

Szja-bevallási tervezet – ellenőrizze!

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által készített 2024. évi Szja-bevallási tervezetek 2025. március 15-től elérhetőek az eSZJA-oldalon. Fontos azonban, hogy minden adózó alaposan ellenőrizze és szükség esetén módosítsa a tervezetet annak érdekében, hogy elkerülje az adókockázatokat, és kihasználja a jogszabályok által biztosított adócsökkentési lehetőségeket.

Mire figyeljen az Szja-bevallás ellenőrzése során?

A NAV a belföldi munkáltatói és kifizetői adatszolgáltatások alapján állítja össze a magánszemélyek adóbevallási tervezetét. A legtöbb magánszemély esetén az szja-bevallási tervezet önálló ellenőrzés és módosítás nélkül 2025. május 20-án érvényessé válik.

Ugyanakkor sokak adóbevallása kiegészítésre szorul, különösen azon magánszemélyeké, akiknek külföldi jövedelme, ingatlan-bérbeadásból származó bevétele, önálló vállalkozása, ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó nyeresége vagy vesztesége van.

1. Külföldről származó jövedelem

A külföldi forrásból származó jövedelmek adókötelezettségének megállapításához nemcsak a magyar személyi jövedelemadó törvényt, hanem a másik ország jogszabályait, valamint a Magyarország és a forrásország közötti nemzetközi egyezményeket is meg kell vizsgálni. Például a külföldről származó kamat- és árfolyamnyereség jellemzően csak belföldön adóköteles, míg az osztalékot általában külföldön és Magyarországon is terheli adókötelezettség.

Gyakori eset, amikor külföldi forrásból származó jövedelem után SZJA-kötelezettség keletkezik Magyarországon. Például, ha

  1. a magánszemély külföldi munkáltató számára végez munkát Magyarországról, vagy.
  2. külföldi banknál vagy befektetési szolgáltatónál vezet értékpapírszámlát.

Ezekben az esetekben a NAV az Szja-bevallási tervezet készítésekor nem rendelkezik információval az egyes magánszemélyekről, azonban később automatikusan információt szerezhet külföldről. Például az Európai Unión belülről kaphat automatikusan információt a DAC 1 alapján, illetve több mint 100 országból érkezhet tájékoztatás automatikus információcsere keretében a külföldi bankoknál vezetett számlákról.

Ahogy a NAV 2025-re vonatkozó ellenőrzési tervében olvasható, ebben az évben is indítani fog a NAV támogató eljárást azoknál a magánszemélyeknél, akiknél külföldről érkezik automatikus információcsere keretében adatszolgáltatás külföldi számlák, jövedelmek tekintetében.

szja tanácsadás

Bár ezek az eljárások várhatóan először a korábbi évekre fognak vonatkozni, mindenképp érdemes a 2024. évi adóbevallásban is helyesen szerepeltetni az adatokat, hiszen évek óta azt tapasztalhatjuk, hogy egyre nagyobb figyelmet fordít az adóhatóság ezen jövedelmek ellenőrzésére.

2. Ingatlanbérbeadásból származó jövedelem

Ha az ingatlant egy társaság (kifizetőnek minősülő adózó) bérli, és adatot szolgáltat az adóhatóság felé, akkor a NAV által készített adóbevallási tervezet tartalmazza a bérbeadásból származó jövedelemre vonatkozó adatokat, beleértve a kifizető által levont személyijövedelemadó-előleget is.

Amennyiben a bérbeadó év közben 10 százalékos költséghányad alkalmazásáról nyilatkozott, de jelentős költségei merültek fel, érdemes lehet a tételes költségelszámolást választani az adóalap megállapításához. 

Ha az ingatlant magánszemély bérli, akkor a bérbeadásból származó bevételt, a költségeket, a jövedelmet, valamint a negyedévente megfizetett adóelőleg összegét a bérbeadónak kell bevallania az SZJA-bevallásban.

Ha valakinek 2024-ben kizárólag ingatlanbérbeadási tevékenységből származott bevétele, akkor számára a NAV nem készíti el az adóbevallási tervezetet.

3. Ingatlanértékesítésből származó jövedelem

Ha az ingatlant a magánszemély alacsonyabb áron adta el, mint amennyiért korábban vásárolta, vagy az ingatlant a vásárlástól számított öt év elteltével értékesítette, akkor az eladásból SZJA szempontból nem keletkezett jövedelme, és nem kell az SZJA-bevallásban szerepeltetnie az ingatlanértékesítésből származó bevételt. Egyéb esetben a magánszemélynek kell megállapítania az ingatlanértékesítésből származó jövedelmet, és kiegészítenie ezen adatokkal az SZJA-bevallás tervezetet. Ehhez az elektronikus felületen elérhető súgó is segítséget nyújt.

4. Ingóság értékesítéséből származó jövedelem

Nem keletkezik adókötelezettség, ha a magánszemély ingóértékesítésből származó összes jövedelme – amennyiben az nem gazdasági tevékenységből származik – nem haladja meg a 200 ezer forintot. Ha az ingóság értékesítéséből származó jövedelem meghaladja ezt az összeget, akkor csak a 200 ezer forint feletti rész után kell a 15 százalékos SZJA-t megfizetni. Ilyenkor a teljes jövedelmet be kell vallani, de annak 15 százalékkal megállapított adóját csökkenteni kell 30 ezer forinttal

5. Ellenőrzött tőkepiaci ügylet (ETÜ) 

Akinek ellenőrzött tőkepiaci ügyletből (ETÜ) származik nyeresége vagy vesztesége, ne feledkezzen meg az adókiegyenlítésről! Személyi jövedelemadót spórolhat vele!

Amennyiben belföldi bankon, vagy befektetési szolgáltatón keresztül szerez a magánszemély ellenőrzött tőkepiaci ügyletből – például részvényértékesítésből –jövedelmet, akkor az SZJA-bevallási tervezetben a jövedelem összegét feltűnteti a NAV. Az SZJA-bevallásban az adókiegyenlítésre vonatkozó részt azonban ebben az esetben is mindenképp ki kell kitölteni, ezt ugyanis a NAV nem készíti el automatikusan!

Ennek az a jelentősége, hogy az adóév és a következő két év tekintetében az ETÜ nyereségre jutó és az ETÜ veszteségre jutó adó beszámítható egymással szemben. Ez az ún. adókiegyenlítés.

Ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem külföldi banknál, befektetési szolgáltatónál is keletkezhet. Erre vonatkozóan azonban egyáltalán nem tartalmaz adatot a NAV által készített bevallás-tervezet. Az adókiegyenlítés ezeknél a jövedelmeknél is alkalmazható, feltéve, hogy a bevallás helyesen kitöltésre került.

Ha valakinek ETÜ-ből vesztesége keletkezett, azt is mindenképp érdemes a bevallásban szerepeltetni. Tegyük fel, hogy egy magánszemélynek 2024-ben 5 millió forint vesztesége keletkezett. Az erre jutó SZJA 750.000 Ft. Amennyiben az elkövetkező 2 évben legalább 5 millió forint nyeresége keletkezik ETÜ-ből, akkor a teljes 750.000 Ft-tal csökkentheti az adófizetési kötelezettségét, feltéve, hogy az adókiegyenlítésre vonatkozó rész is helyesen került kitöltésre az érintett szja bevallásokban. 

SZJA tanácsadás - külföldi tőkejövedelem esetére

6. Kriptoügyletek és az SZJA

A kriptügyletekkel kapcsolatos adatok szintén nem jelennek meg a NAV által készített bevallástervezetben, hacsak nem kifizetőtől származik a bevétel, aki erről adatot is szolgáltatott a NAV felé. Kriptoeszközök esetében akkor van adóztatási pont, ha az eszköz kikerül a kriptovilágból, azaz például átváltásra kerül fiat pénzre vagy valaki eszközt vagy szolgáltatást vásárol kriptoeszközzel. 

Ha a 2024-ben realizált bevétel összege meghaladja a tárgyévi kriptoeszközök megszerzésére és az ügyletekhez kapcsolódó díjakra, jutalékokra fordított igazolt kiadásokat, akkor ügyleti nyereséget kell megállapítani, amely után 15% szja-fizetési kötelezettség merül fel. 

Kriptoügyletekre is vonatkoznak két éves adókiegyenlítési szabályok, ezért mindenképp érdemes a bevallástervezetet akkor is kiegészíteni, ha valakinek 2024-ben kriptoügyletekből vesztesége származott.

Az adóhatóság 2025. évi ellenőrzési terve szerint a kriptovalutából jövedelmet szerzők is számíthatnak arra, hogy idén az adóhatóság támogató eljárás keretében megvizsgálja, hogy adóbevallási és adófizetési kötelezettségüknek a jogszabályi előírásoknak megfelelően tettek- e eleget. 

Milyen adókedvezményekre kell figyelni az SZJA-bevallásban?

Családi adókedvezmény érvényesítése az szja-bevallásban

A családi adókedvezményt az érintett szülők az év közben tett adóelőleg-nyilatkozattól eltérően is igénybe vehetik az adóbevallásban. Ez azt jelenti, hogy ha az év során csak az egyik szülő vette igénybe a kedvezményt, de a másik szülő is jogosult lenne rá, a bevallásban megoszthatják egymás között. Ez különösen akkor lehet előnyös, ha az egyik szülő nem tudta teljes mértékben kihasználni a kedvezményt alacsonyabb jövedelme miatt.

Ha valaki év közben nem érvényesítette a kedvezményt (például nem nyilatkozott róla a munkáltatójánál),akkor ezt utólag, az szja-bevallásában is megteheti. Az igénybevételhez szükséges a családi pótlékra való jogosultság igazolása.

Milyen adókedvezményekre figyeljünk még az szja-bevallás során?

Az adóbevallás során többféle adókedvezmény is érvényesíthető, amelyeket a NAV tervezete nem minden esetben tartalmaz. Ezek közé tartoznak:

  • 25 év alatti fiatalok kedvezménye – A 25 év alattiak számára az szja-mentesség automatikusan érvényesül a munkáltató/kifizető által levont adóelőlegben, de ha valakinek kimaradt, az adóbevallásban még igénybe veheti.
  • 30 év alatti anyák kedvezménye – A legalább egy gyermeket nevelő 30 év alatti anyák jogosultak az szja-mentességre bizonyos jövedelemtípusok esetén.
  • 4 vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye – Azok az anyák, akik legalább négy gyermeket neveltek, szja-mentességet élveznek a munkabérük és egyes jövedelmeik után.
  • Személyi kedvezmény – Bizonyos betegségek esetén az érintettek évi több tízezer forintos adókedvezményre jogosultak.
  • Első házasok kedvezménye – Azok a párok, akik az elmúlt két évben kötöttek házasságot, havi 5 000 forint adókedvezményt vehetnek igénybe (maximum 24 hónapon keresztül).

Ha valaki nem nyilatkozott ezekről év közben, de jogosult lenne a kedvezményre, a bevallásban utólag is érvényesítheti.

Mikor van teendő az szja-bevallással kapcsolatban?

Ha az adózó egyetért a NAV által készített bevallási tervezettel, és nincs szükség módosításra, akkor a bevallás 2025. május 20-án automatikusan véglegessé válik.

Kivételek:

  • Őstermelők, egyéni vállalkozók és adószámos magánszemélyek – Nekik minden esetben ki kell egészíteniük és be kell nyújtaniuk az adóbevallást, mert a NAV által készített tervezet nem tartalmazza az összes releváns adatot.
  • Ha külföldi jövedelmet szerzett – Az adóbevallási tervezet nem tartalmazza a külföldről származó bevételeket (pl. külföldi munkajövedelem, osztalék, árfolyamnyereség),így azokat a magánszemélynek kell feltüntetnie.
  • Ha ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme volt – Különösen, ha a bérlő magánszemély volt, mert ilyenkor a NAV tervezete nem tartalmazza ezt az adatot.
  • Ha ellenőrzött tőkepiaci ügyletből (ETÜ) származó nyeresége vagy vesztesége volt – Az adókiegyenlítés érdekében fontos ezt a bevallásban megfelelően szerepeltetni.

Hogyan módosítható az szja-bevallási tervezet?

Az adóbevallási tervezet módosítására 2025. május 20-ig van lehetőség:

  • Elektronikusan:

A NAV eSZJA rendszerében bejelentkezve a tervezet módosítható és beküldhető.

  • Papíralapon:

Az adózó önállóan is benyújthatja a 24SZJA-nyomtatványt kitöltve és postán elküldve a NAV-nak.

Adótanácsadó segítségét kérem

Amennyiben bizonytalan az adóbevallásával kapcsolatban, érdemes adótanácsadóhoz fordulni, hogy elkerülje a későbbi adókockázatokat és kihasználja az elérhető kedvezményeket.

    Érdeklik az adó, számviteli és jogi változások?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és legyen mindig naprakész!

    Feliratkozom