1. Változatlanul magasabb keretösszegek
A 318/2021. (VI. 9.) Kormányrendelet gazdasági intézkedései kedveznek a magánszférában elhelyezkedő munkavállalóknak, mivel 2020-ban a veszélyhelyzetre tekintettel megemelt évi 800.000 forintos rekreációs és egyedi SZÉP-kártya keretösszegek, továbbá a szociális hozzájárulási adó alóli mentesség nemcsak 2021. első félévére, hanem a teljes évre fennmarad.
Ennek hatására az év második felében is megmaradnak a 2020 során bevezetett emelt keretösszegek, melyek alapján a juttatás:
- szálláshely alszámlájára utalt támogatás esetében legfeljebb évi 400 ezer forint,
- vendéglátás alszámlájára utalt támogatás esetében legfeljebb évi 265 ezer forint,
- szabadidő alszámlájára utalt támogatás esetében legfeljebb évi 135 ezer forint.
Értelmezésünk szerint továbbra is hatályos az a szabály, miszerint 2021-ben a több munkáltatótól származó SZÉP-kártya juttatásokat nem kell összeszámítani, azaz a fenti egyedi és rekreációs keretösszegek munkáltatónként értendők.
A keretösszegek egész évben fennálló munkaviszony esetén érvényesek, azaz tört időszak vonatkozásában arányos részüket lehet figyelembe venni a kedvezményes adózás szempontjából.
Fontos, hogy a jogszabályban meghatározott keretösszegek (az egyes alszámlákra vonatkozóak és a rekreációs keretösszegek is) az adóévre vonatkoznak, így a juttatás időpontjában az azt megelőzően az adóévben támogatásként utalt összegeket is figyelembe kell venni. Azaz, ha a munkáltató az első félévben már annyi juttatást adott, hogy az kimeríti a következő juttatás időpontjában hatályos szabályok szerinti keretösszegeket, akkor a keretösszeget meghaladó rész már csak egyes meghatározott juttatásként (jelenleg 35,99%-os adóteher mellett) adható.
2. SZÉP -kártya és szakképzési hozzájárulás 2021-ben
A 2021. január 1-től hatályban lévő új szakképzési törvény kibővítette a szakképzési hozzájárulásra kötelezettek körét, emellett a törvény alapján az idei évtől a szakképzési hozzájárulás alapja megegyezik a szocho alapjával.
Azonban a veszélyhelyzetre való tekintettel a már az év eleje óta hatályban lévő, szakképzésihozzájárulás-fizetési kedvezményről rendelkező szabályozás érinti a SZÉP-kártya támogatásokat is. Ennek következtében az értékhatár alatti és fölötti juttatások esetében sem kell a szakképzési hozzájárulást megfizetni.
Jelenleg még bizonytalan, hogy az év során meddig marad hatályban a szakho-kedvezmény. Jelen állás szerint a veszélyhelyzet megszűnését követően a kifizetőket újból terhelné szakképzésihozzájárulás-fizetési kötelezettség a SZÉP-kártya támogatások esetében a béren kívüli juttatások és az egyes meghatározott juttatások után is.
3. KIVÁ-s cégeknek is figyelni kell a SZÉP -kártya juttatásokra
A KIVA-s cégeknek a béren kívüli juttatások tekintetében december 31-ig fennálló szocho-mentesség ellenére is meg kell fizetni a KIVA-t, az adóhatóság álláspontja szerint ugyanis a szocho-mentesség és a KIVA-mentesség elválik egymástól, az előbbi nem eredményez automatikusan KIVA alóli mentességet is.