Import: hogyan és hol történik?
A beszállítói lánc áfa-tervezése szempontjából nagyon nem mindegy, hogy az adott termék szabad forgalomba helyezése mely országban történik és ki az áfa importáfa megfizetésére kötelezett.
Amennyiben például a kínai áru szlovéniai Koperi kikötőn keresztül érkezik belföldre, a szabad forgalomba helyezés megtörténhet Szlovéniában és belföldön is. Mindez befolyásolja az áru behozatalához kapcsolódó áfa számlázási, bevallási és befizetési kötelezettségeket, esetleges EKAER kötelezettséget.
Importáfa fizetése kivetéses adózással
Amennyiben a szabad forgalomba helyezés belföldön történik, az importáfa belföldön merül fel, belföldi szabályok alapján. Az importáfa fizetési kötelezettség főszabály szerint kivetéssel történik, ami azt jelenti, hogy azt az adóhatóság határozattal szabja ki, ami import időpontjában esedékes. Az már egy más kérdés, hogy az importáfát az importáló levonhatja, ámde ezt csak később teheti meg, az importot magában foglaló adómegállapítási időszakhoz kapcsolódó áfa-bevallásban.
Az importáfa fizetendő és levonható áfa lábának szétválasztása jelentős cash-flow hátrányt okozhat az importáló részére.
Importáfa fizetése önadózással
A kivetéses adózással szemben az önadózás keretében megfizetett importáfa esetében nincs ilyen probléma: a importáfa levonási joga a fizetendő áfa fizetési kötelezettség keletkezési időpontjával megegyezik. Az import önadózás keretén történő rendezéséhez önadózási engedélyre van szükség, amit az adóhatóság csak bizonyos feltételek teljesítése mellett adja ki.
Közvetett vámjogi képviselő szerepe
Az importáló vámjogi képviselőt bízhat meg, aki lehet közvetlen vámjogi képviselő (aki nem ékelődik be a vámhatóság és az importáló közzé) vagy közvetett vámjogi képviselő. Amennyiben a közvetett vámjogi képviselő rendelkezik önadózási engedéllyel és az importáló engedményezi rá a import levonási jogát, akkor a cash-flow kímélő import forma ez esetben is lehetséges.
Importáfa levonási jog – fontos változások
A 2025. március 1-jétől életbe lépő változások azonba jelentős hatással lesznek az importáfa-levonási jog engedményezésére.
Az új szabályozás szigorúbb feltételeket állít az importőrök és a közvetett vámjogi képviselők elé. A közvetett vámjogi képviselőknek fokozott figyelmet kell fordítaniuk üzleti partnereik adózási helyzetének és hátterének alapos ellenőrzésére, hogy biztosítsák a jogszabályoknak való megfelelést.
A megfelelő dokumentáció és nyilatkozatok beszerzése elengedhetetlen az esetleges adókockázat elkerüléséhez és ahhoz, hogy biztosítva legyen az áfa levonási jog zökkenőmentes érvényesítése.
A beszállítólánc hatékony áfa-tervezése során elengedhetetlen az áfa szabályok ismerete és a különböző áfa opciók összevetése.
Import Áfa levonási jog - mik a legfontosabb változások?
Szigorúbb feltételek az importőrök számára:
Az importőrök csak akkor engedményezhetik az adólevonási jogukat a közvetett vámjogi képviselőre, ha megfelelnek az alábbi feltételeknek, kivéve abban az esetben, ha rendelkeznek önadózói engedéllyel:
- Adólevonási jog megléte: Az importőrnek az adólevonási jog keletkezésekor, valamint azt követően korlátozások nélkül meg kell illetnie az adólevonási jog, amelyről írásban nyilatkozik közvetett vámjogi képviselője részére.
- Havi áfabevallás: Az importőrnek havi áfabevallónak kell lennie, amelyről szintén írásban nyilatkozik a közvetett vámjogi képviselő felé.
- Adózói minősítés: Az importőr nem minősülhet kockázatos adózónak;
A közvetett vámjogi képviselő megbízhatósága
A közvetett vámjogi képviselő csak akkor gyakorolhatja az engedményezett adólevonási jogot, ha ő maga is megbízható adózónak minősül.
Olvassa el a vámeljárás változásáról készített blogunkat.
Hogyan győződhet meg a felétételek fennállásáról a közvetett vámjogi képviselő?
Elsőkörben érdemes leszögezni, hogy a „partnerellenőrzés” jogintézménye nem teljesen azonos a feltételek vizsgálatánál.
Feltételek vizsgálata alatt azt értjük, hogy a közvetett vámjogi képviselőnek meg kell győződni arról, hogy az adólevonási jog engedményezésének felételei fennállnak-e, vagyis, hogy az importáló nem kockázatos (ami lehet megbízható vagy általános szabályok szerinti) adózó és havi bevalló. Amennyiben az importáló havi bevalló és megbízható adózó, további partnerellenőrzésre nincs szükség. A partnerellenőrzésnek akkor van létjogosultsága, ha az importáló havi bevalló és nem kockázatos, de nem is megbízható adózó,
Az adólevonási jog engedményezésnek feltételrendszeréről leegyszerűbben úgy tud meggyőződni, hogy nyilatkoztatja az importálót.
Mikor kell elvégezni a partnerellenőrzést
A közvetett vámjogi képviselőnek azt az importőr partnerét kell ellenőriznie, aki – a közvetett vámjogi képviseleti szerződés megkötésének időpontjában, vagy a levonási jog keletkezésének időpontját magában foglaló adómegállapítási időszakban – nem megbízható adózó, és nem rendelkezik import önadózói engedéllyel. Ebből az is következik, ha az importáló megbízható adózó, vagy van import önadózási engedélye, őt partnerként nem kell ellenőrizni.
Ha az importáló – a levonási jog keletkezésének időpontját magában foglaló adómegállapítási időszakban – kockázatos adózó, a levonási jog nem engedményezhető, így a partnerellenőrzés, mint a levonási jog engedményezésének egyik feltétele, fel sem merül.
Partnerellenőrzés: milyen forrásokat használhat a közvetett vámjogi képviselőnek
A partnerellenőrzéshez a közvetett vámjogi képviselőnek az alábbi adatforrásokat ajánlott felhasználnia:
- Nyilvánosan elérhető adatok (például cégnyilvántartás adatai, térképszolgáltatások adatai, rendelkezik-e az importőr weboldallal, az importőr e-mail-címét ingyenes szolgáltatónál regisztrálta-e stb.).
- A NAV nyilvános adatbázisai (például közzétételi listák, megbízható adózók adatbázisa, köztartozásmentes adózói adatbázis, közösségi adószám érvényességének lekérdezése).
- Partnertől bekért adatok (például az importügyletek teljesítésének, igazolásának dokumentumai, szállítási dokumentáció, az importáló üzletmenetének, tapasztalatainak, referenciáinak a bemutatása).
- A közvetett vámjogi képviselő elektronikus kérelmére a partnerellenőrzéshez a NAV-tól kapott adatok.
Értesüljön az új partnerellenőrzési eljárásról elsőkézből az RSM webináriumán
Milyen adatokat ad át a NAV partnerellenőrzés során?
A NAV az alábbi információkat, adatköröket oszthatja meg az adatkérővel az importőrről (a lista tartalmazza a nyilvános információkat is, így azokat már nem kell külön lekérdeznie a közvetett vámjogi képviselőnek):
- áfabevallási gyakorisága,
- adózói minősítése,
- szerepel-e az Art. 263. §-a szerinti, nagy összegű adóhiánnyal rendelkező adózók közzétételi listáján, vagy az Art. 264. § szerinti, nagy összegű adótartozással rendelkezők közzétételi listáján, vagy az Art. 265. § be nem jelentett alkalmazottakat foglalkoztató adózók közzétételi listáján, vagy az Art. 266. § c),d),g),illetve l) pontja szerinti közzétételi listák valamelyikén,
- rendelkezik-e a rá vonatkozó jogszabályok szerinti bejelentett képviselővel,
- többségi befolyással rendelkező tagja, korlátlanul felelős tagja, egyszemélyi tulajdonosa, vezető tisztségviselője eltiltott személy-e a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvény szerint,
- törölt-e az adószáma,
- bejelentett pénzforgalmi számlával rendelkezik-e,
- végrehajtási eljárás alatt áll-e,
- a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló törvény (a továbbiakban: Dáptv.) alapján elektronikus ügyintézésre köteles adózó (importáló) rendelkezik-e hivatalos elérhetőséggel,
- meghiúsult-e az utolsó adóhatósági ellenőrzés
Adókockázat áll fenn, ha az importőr(nek):
- szerepel a fenti egy vagy több adatkör szerinti, illetve bármely közzétételi listán, vagy
- nincs bejelentett képviselője, vagy többségi befolyással rendelkező tagja, korlátlanul felelős tagja, egyszemélyi tulajdonosa, vezető tisztségviselője eltiltott személy a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvény szerint,
- adószáma törölt,ű
- pénzforgalmi számlával nem rendelkezik,
- végrehajtási eljárás alatt áll,
- nincs Dáptv. szerinti hivatalos elérhetősége, illetve
- •utolsó adóhatósági ellenőrzése meghiúsult.
Azonban, ha ezek ellenkezője igaz, nem jelenti azt automatikusan, hogy az importőrnél nincs adókockázat.
Kell adatot szolgáltatni a partnerellenőrzésről a NAV-nak?
Igen,
- a szerződéskötést megelőzően elvégzett partnerellenőrzés eredményéről legkésőbb a szerződéskötésig,
- az ismétlődő importoknál havonta végzett partnerellenőrzések eredményéről az ellenőrzés hónapját követő hónap 10. napjáig
elektronikusan kell a közvetett vámjogi képviselőnek adatot szolgáltatnia a NAV-nak.
A határidő elmulasztása miatt igazolási kérelem benyújtásának nincs helye. Az adatszolgáltatás a NAV Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásában (ONYA) a KVKPELL jelű, „Adatszolgáltatás az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 129. §-a szerinti partnerellenőrzés eredményeiről” elnevezésű nyomtatványon teljesíthető.