Nyugdíjas dolgozó – kedvező foglalkoztatási feltételek
A nyugdíjaskorú dolgozóra is érvényes a bejelentési kötelezettség. A nyugdíjas dolgozó béréből adóelőleg, természetbeni egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék kerül levonásra, más azonban nem. A nyugdíjas munkavállaló munkanélküli ellátásra nem jogosult, ezért a munkaerőpiaci járulékot nem vonjuk a béréből, és mivel táppénzre sem jogosult (kivétel ez alól az üzemi baleset esete),ezért a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot sem.
A munkahelyi egyéb juttatásokat azonban ugyanúgy meg kell kapnia, mint az aktív korúaknak, pl. cafeteria, szabadság, betegszabadság stb. A munkabér összegére nézve nincs külön jogszabályi korlátozás, a saját jogú öregségi és a 40 év szolgálati idővel elment nyugdíjas nők esetében úgy állapodhat meg a munkáltató és a nyugdíjaskorú dolgozó, ahogy szeretne – az előírt minimálbért és a garantált bérminimum összegeket figyelembe véve. A munkáltató főállásban és részmunkaidőben egyaránt foglalkoztathatja a nyugdíjas dolgozót, megállapodásuk szerint. Az 55 év feletti munkavállalók foglalkoztatása esetén szociális hozzájárulási kedvezmény vehető igénybe. A munkáltató ezt a kedvezményt nyugdíjas foglalkoztatott után is igénybe veheti.
Nyugdíjas foglalkoztatás – közérdekű szövetkezetben, csak SZJA-teher mellett
A munkavállalói státusz mellett a megbízási szerződés, illetve a 2017. július 1-től új lehetőségként megjelent közérdekű nyugdíjas szövetkezeten keresztüli foglalkoztatás vehető számításba. Ez utóbbi foglalkoztatási forma a még aktív idősebb korosztály számára teremti meg a lehetőséget, hogy jövedelmet szerezhessen.
A nyugdíjas szövetkezet nagyon kedvező foglalkoztatási forma azok számára, akik saját jogon, vagy nők esetében a 40 év szolgálati idővel rendelkezve mentek nyugdíjba.
A közérdekű nyugdíjas szövetkezet tagja a részére a pénzben juttatott jövedelme után 15 százalék személyi jövedelemadót kell fizetnie, de emellett más levonás nem terheli bérét, és a szövetkezet sem fizet egyéb közterhet a foglalkoztatás után.
A munkavállaló mentesül az egyéb járulékkötelezettségek megfizetése alól. Közérdekű nyugdíjas szövetkezet öregségi nyugdíjban részesülő tagja a nyugdíjas szövetkezetben történő személyes közreműködése alapján:
- nem válik biztosítottá, ezért a természetes személy tekintetében nyugdíj és egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség nem keletkezik,
- jogviszonya nem eredményez a szocho tv. szerinti adófizetési kötelezettséget,
- jövedelme mentes a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás alól,
- mentesül a szakképzési hozzájárulási fizetés alól.
Ezen kedvezményeken túl az öregségi nyugdíjban részesülő szövetkezeti tag esetében további kedvezmény a munkáltató számára:
- a munkáltatót nem terhelik az Mt. kötelezettségei pl.: szabadság kiadása, felmondási idő, szabadságmegváltás stb.,
- egyszerű Mt. szabályok betartása szükséges a foglalkoztatás során,
- rugalmas munkaidő-beosztással tudja foglalkoztatni munkavállalót,
- minimális adminisztratív teher jelentkezik,
- a szolgáltatás díja költségként elszámolható,
- a dolgozói létszám nem növekszik a cégben (a rehabilitációs hozzájárulás számításának nem alapja).
Kik lehetnek a nyugdíjas szövetkezet tagjai?
A nyugdíjas szövetkezetnek csak olyan természetes személy tagjai lehetnek, akik saját jogú nyugdíjasok, vagy azok a nők, akik 40 év szolgálati idővel mentek nyugdíjba. A nyugdíjas szövetkezet tagja a szövetkezettel tagsági megállapodást köt, amely kiterjed a személyes közreműködés konkrét tartalmára, módjára és ellentételezésére. A nyugdíjas szövetkezet tagját megillető ellentételezés arányos kell, hogy legyen a természetes személy tag személyes közreműködésének mértékével. A nyugdíjas szövetkezet tagja a személyes közreműködését a nyugdíjas szövetkezet által harmadik személy részére nyújtott szolgáltatás keretében is teljesítheti.
A külső szolgáltatás nyújtására irányuló jogviszony olyan sajátos jogviszony, amelynek keretében a nyugdíjas szövetkezet öregségi nyugdíjban részesülő tagja teljesíti a személyes közreműködését, és amelyre a Ptk. megbízásra vonatkozó, valamint az Mt. meghatározott szabályait kell alkalmazni.
Nyugdíjas dolgozók bejelentése a szövetkezetek esetén
A közérdekű nyugdíjas szövetkezet személyesen közreműködő tagja az állami adó- és vámhatóság felé köteles bejelenteni az alábbi adatokat:
- a közérdekű nyugdíjas szövetkezet adószámát,
- a közérdekű nyugdíjas szövetkezeti tag adóazonosító jelét, társadalombiztosítási azonosító jelét, illetve nyugdíjfolyósítási törzsszámát.
Ha a közérdekű nyugdíjas szövetkezeti tag jogviszonya megszűnik, akkor azt a jogviszony megszűnését követő 8 napon belül kell bejelenteni.