- Mivel foglalkozunk
- Kik vagyunk
- Blog, szakmai tartalmaink
Az elmaradt áfavisszatérítésekből fakadó veszteségek kompenzálásának igényléséhez tanácsadóink közreműködnek a NAV felé benyújtandó kérelem és kalkuláció elkészítésében.
Az Európai Bíróság a közelmúltban kimondta, a magyar jog által előírt jegybanki alapkamat nem nyújt megfelelő kompenzációt azokra az áfavisszatérítésekre nézve, amikor a vállalkozások utólagosan váltak kártérítésre jogosulttá amiatt, hogy a magyar adóhatóság egy európai uniós normába ütköző nemzeti szabályt alkalmazva hosszú éveken át nem teljesítette adóvisszatérítési igényüket. Az így elmaradt áfavisszatérítésből fakadó veszteségek kompenzálását immár az uniós döntésben lefektetett paraméterek alapján kell megtéríteni az érintett társaságok számára.
A cégek életében hétköznapi jelenség, hogy követelésük áll fenn az adóhatósággal szemben. A követelés származhat adótúlfizetésből, de talán a legtipikusabb eset az áfa visszaigénylése, amikor a társaság beszerzéseire jutó áfa összege meghaladja az értékesítést terhelő áfa összegét és a negatív áfaegyenleget a társaság visszakéri a NAV-tól. Az adótúlfizetési helyzetben előfordulhat, hogy az adózói követelésnek az adóhatóság csak késedelmesen tud eleget tenni.
A késedelmes visszatérítésnek több oka is lehet:
A két esetkör közötti jelentős különbség, hogy a visszatérítési igény érvényesítésének pillanatában létezik-e egy belső jogi jogalap, amelyre hivatkozva az adózó visszakérheti az adót, vagy csak utólag (pl. Európai Bíróság döntése nyomán) derül ki, hogy korábban is kellett volna lennie egy belső jogi jogalapnak, amely alapján az adózó visszatérítésre már korábban is jogosult lett volna. Utóbbi esetben (pl. jogharmonizációs kötelezettség időben történő teljesítésének elmulasztása miatt) a jogosultság érvényesítésére csak évekkel később nyílik lehetőség.
A magyar adójogi szabályozás szerint a NAV a jegybanki alapkamatnak megfelelő kamatot köteles fizetni azoknak a vállalkozásoknak, amelyek utólagosan váltak kártérítésre jogosulttá abból kifolyólag, hogy az adóhatóság az európai uniós normába ütköző nemzeti szabályt alkalmazva átmenetileg megrövidítette őket. Az Európai Bíróság azonban a közelmúltban - a magyar vonatkozású Sole-Mizo és Dalmandi egyesített ügyekben - kimondta, hogy a magyar jog által előírt jegybanki alapkamat nem nyújt megfelelő kompenzációt az ilyen esetekre nézve. Az érintett vállalkozások felé hosszú éveken át nem teljesített adóvisszatérítés veszteségeit a magyar szabályozás nem téríti meg megfelelően, ezért az érintett cégek további késedelmi kamatra jogosultak.
A visszaigényelt adó és emelt összegű kamat utólagos kompenzációt jelent a cégeknek a korábban elszenvedett károkért. A jelenlegi kritikus helyzetben hathatós finanszírozási mankó is egyben az érintett cégek számára, amely javítja a cégek cash-flow helyzetét.
Amennyiben a fenti helyzetek bármelyike érinti társaságukat, az RSM adótanácsadó kollégái segítségükre lehetnek az újabb kamatkérelem, valamint a kamatkalkuláció elkészítésében, az Európai Bíróság ítéletére alapozva. Amennyiben a cég ezt kéri, a főigény – azaz az adóvisszatérítés – lebonyolításában is segítséget nyújtunk. A kérelem és a kalkuláció elkészítését, illetve a szükséges eljárásjogi lépéseket sikerdíjas alapon vállaljuk.