Facebook image
Mentés

Cégeladás bizalmi vagyonkezelésből – Mire figyeljen eladó és vevő?

A bizalmi vagyonkezelési (BVK) struktúrák az elmúlt években egyre hangsúlyosabb szereplőivé váltak a vagyontervezésnek – nemcsak családi célú, hanem adózási, befektetési és üzleti tranzakciókhoz kapcsolódó megfontolásokból is. Mivel ezek a BVK struktúrák gyakran társasági részesedéseket is tartalmaznak, egyre gyakoribb, hogy a cégeladási (M&A) tranzakciók során a kezelt vagyon jelenik meg eladóként, illetve vevőként.

A cégértékesítés bizalmi vagyonkezelési struktúrából ugyanakkor számos speciális jogi, adózási és technikai kérdést vet fel. Ebben a blogbejegyzésben elsődlegesen jogi szempontból vesszük sorra azokat a kulcspontokat, amelyekre egy ilyen tranzakció során figyelni kell – eladói és vevői oldalon egyaránt.

Milyen technikai lépéseknek kellett (volna) megtörténnie a cégeladást megelőzően?

Tulajdonosváltozás átvezetése, részvényekkel kapcsolatos teendők, MNB bizonyítvány, adószám

Ideális esetben a vagyonrendelést követően megtörtént a kezelt vagyonba tartozó vagyonelem vonatkozásában a tulajdonosváltozás átvezetése a releváns nyilvántartásban, így a cégnyilvántartásból, az ingatlan-nyilvántartásból, vagy akár a gépjármű-nyilvántartásból, mint nyilvános és közhiteles adatbázisokból bárki meggyőződhet arról, hogy a vagyonkezelő, mint bizalmi vagyonkezelő tulajdonolja az adott vagyontárgyat (fontos megjegyezni, hogy a bizalmi vagyonkezelői jogállásban történő tulajdonlásra érdemes minden tranzakció során utalni, jelezve, hogy az adott vagyonelem nem a vagyonkezelő saját vagyona). 

Tekintettel arra, hogy sem az üzletszerű vagyonkezelésben lévő kezelt vagyonokról, sem a családi vagyonkezelési struktúrákról nincs nyilvános adatbázis, következő lépésként a vevőnek célszerű meggyőződni arról, hogy az adott bizalmi vagyonkezelési jogviszony valóban létezik, nem üzletszerű struktúra estén a Magyar Nemzeti Bankhoz bejelentésre került (erről a hatósági bizonyítvány tanúskodik),kik minősülnek tényleges tulajdonosnak, továbbá célszerű azt is ellenőrizni, hogy a kezelt vagyon részére adószámot is igényelt-e a vagyonkezelő.

Részvénytársaság esetén fontos arra is figyelni, hogy egyrészt előzetesen megkeletkeztetésre kerültek-e ténylegesen a vagyonrendelt részvények, ha pedig igen, akkor a nyomdai úton előállított részvény vagyonkezelőre történő forgatmányozása szabályszerűen megtörtént-e, vagy dematerializált részvény esetén az valóban transzferálásra került-e, azaz az adott részvény a vagyonkezelő által, a kezelt vagyon nevében tartott értékpapírszámlán ténylegesen jóváírásra került-e.

Amennyiben pedig az értékesíteni kívánt társasági részesedést csak közvetetten tulajdonolja a BVK, akkor érdemes áttekinteni, hogy a csoporton belüli előzetes strukturálásra szükség lehet-e az adóhatékony értékesítéshez.

Kezelt vagyon elkülönítése 

Mind a bizalmi vagyonkezelésből történő értékesítés, mind a kezelt vagyon által történő akvizíció során fontos körülmény, hogy a kezelt vagyon elkülönül a vagyonkezelő saját vagyonától (illetve az eredeti vagyonrendelő és a kedvezményezettek vagyonától is).

Ezért a vagyonkezelőnek a vagyonkezelésbe adott eszközöket elkülönült számlán javasolt nyilvántartania. Ezen felül a vagyonkezelőnek javasolt arról is gondoskodnia, hogy minden pénzügyi tranzakció, például az értékesítésből származó bevételek, vagy a kezelt vagyonból kifizetett összegek a kezelt vagyon nevére szóló elkülönített bankszámla használatával kerüljenek átutalásra, ezáltal biztosítva a kezelt vagyon elkülönítését és védelmét. Ehhez kapcsolódóan, eladói oldalon különösen javasolt ellenőrizni, hogy a kezelt vagyon számára megtörtént-e a bankszámlanyitás (a vételárnak megfelelő devizában),ahova a vevő majd át tudja utalni a vételárat.

Átvilágítás (due diligence) és titoktartási korlátok

A vagyonkezelőnek a kezelt vagyonba tartozó vagyonelem (pl. üzletrész vagy ingatlan) értékesítésekor figyelemmel kell lennie arra, hogy az átvilágítási (due diligence) szakasz során kizárólag olyan információkat szolgáltasson a vevőnek, vagy tanácsadóinak, ami nem sérti a bizalmi vagyonkezelési szerződésben foglalt titoktartási szabályokat (és egyébként az érdekeltek személyes adatainak kezelésére vonatkozó elvárásokat).

Noha sokszor - családi vagyonkezelési struktúráknál tipikusan - a vagyonkezelő egyben a vagyonrendelő és a kedvezményezettek egyike is, érdemes ezen szabály megtartására formálisan is ügyelni.

Külföldi vevő esetén érdemes arra is felkészülni, hogy a magyar „trust” szabályokat sok esetben részletesebben be kell mutatni, hiszen elképzelhető, hogy az adott jogintézmény a külföldi vevő joga szerint nem is létezik, vagy teljesen más tartalommal alkalmazható (pl. magánszemély vagyonkezelővé történő kijelölése nem minden országban lehetséges).

A fentieken túl, – ahogy a hagyományos tranzakciók során is –, természetesen a céltársaság egyes szerződései felfedéséhez előzetesen szükséges lehet annak megvizsgálása, hogy az nem ütközik-e titoktartási kötelezettségbe, akár például egy versenytársnak minősülő vevőjelölt részére.

Átvilágítás (due diligence)

Change of control klauzulák és szerződéses korlátozások

Noha nem feltétlenül a kezelt vagyoni jellegből ered, de már az értékesítést megelőzően érdemes átgondolni, hogy van-e olyan „change of control” rendelkezés a céltársaság vonatkozásában – akár pályázatból, állami támogatásból, akár banki finanszírozásból, akár a létesítő okiratból, akár szerződéses partner felé vállalt kötelezettségből eredően – amely a tranzakció zárását harmadik személy előzetes hozzájárulásától teszi függővé. Amennyiben eladóként a kezelt vagyon jár el, úgy a céltársaságot esetlegesen érintő biztosítéki rendszert is érdemes előzetesen áttekinteni, hogy az eladó érdekkörébe tartozó, addigi biztosítéknyújtók, például kezesek, zálogkötelezettek miként mentesülhetnek ezen kötelezettségeik alól.

Természetesen a biztosítéki rendszer vevői oldalról is átgondolandó, ha a kezelt vagyon külső forrásból, például banki hitelből kívánja finanszírozni a vételár egy részét.

Eladhatja-e a vagyonkezelő a kezelt vagyon részét képező üzletrészt, részvényt?

A vevő feltehetően már az átvilágítás kezdetén meg kíván majd győződni arról, hogy az adott részesedés értékesítésére a vagyonkezelő valóban jogosult, illetve arról, hogy a BVK szerződés korlátozza-e a vagyonkezelő tárgyalási, rendelkezési jogát, hiszen a vagyonrendelő és a vagyonkezelő a szerződésben részletesen meghatározhatják, hogy a kezelt vagyonba tartozó vagyonelemeket milyen vételár és egyéb feltételek mellett értékesítheti a vagyonkezelő, illetve ehhez akár a vagyonfelügyelő (protektor) hozzájárulása is szükségessé válhat. 

Amennyiben a vagyonkezelő a szerződés rendelkezéseivel ellentétesen értékesíti az üzletrészt, a vagyonrendelő, a kedvezményezettek, vagy a protektor felelősségre vonhatják emiatt, ami jelentős vevői kockázatot hordoz, még akkor is, ha a vevő egyébként jóhiszeműen járt. 

Eladóként a vagyonkezelőnek érdemes arra is felkészülnie, hogy a vevő – a fenti okokból – a bizalmi vagyonkezelési szerződést teljes egészében meg kívánja ismerni, amely értelemszerűen a családi és magánéletre vonatkozó szenzitív információt is tartalmazhat. Így már az elején lényegi kérdés lesz annak kitárgyalása, hogy elegendő-e a szerződésből készített kivonat átadása (adott esetben a vagyonrendelők nyilatkozataival, továbbá a vagyonkezelői szavatosságvállalási nyilatkozatokkal megerősítve),illetve hogyan biztosítható, hogy legfeljebb a vevő, titoktartásra kötelezett, tanácsadói ismerhessék meg a teljes dokumentációt. 

Társasági jogi és hatósági hozzájárulások

A vevőnek nem elegendő csupán a vagyonkezelési szerződést megismerni, hanem a vagyonkezelőre vonatkozó társasági jogi rendelkezések (amennyiben a vagyonkezelői pozíciót egy társaság látja el) is előírhatnak további korlátozásokat – a céltársaság releváns társasági jogi szabályain felül. Így szükségessé válhat, hogy a vagyonkezelő társaságban a legfőbb szerv is hagyja jóvá az értékesítést, az ehhez esetlegesen előírt szavazattöbbséggel.

A fentieken túl, a szokásos hatósági hozzájárulások beszerzése is szükséges, így például a stratégiai szektorokban a külföldi befektetők tulajdonszerzésére vonatkozó ún. FDI tudomásulvétel, vagy a vonatkozó versenyjogi összefonódás-engedélyezési eljárás lefolytatása, amelynek során szintén vizsgálandó lehet, hogy a bizalmi vagyonkezelésbe tartozó kezelt vagyon tekintetében a vállalkozáscsoportra és irányításra vonatkozó feltételek hogyan teljesülnek.

Tranzakciós biztosítékok

Mivel a bizalmi vagyonkezelési jogviszony viszonylag egyszerűen megszüntethető, vevői oldalon felmerülhet az aggály, hogy mi történik, ha a vételár kifizetését követően a kezelt vagyon rövid időn belül kiadásra kerül a kedvezményezetteknek, így az esetleges eladói felelősség felmerülése esetén ki fog helytállni, kin tudja a vevő behajtani az esetleges igényét.   

Ráadásul egy BVK struktúrában a vagyonkezelő a kedvezményezettek irányába is felelősséggel tartozik. Így kiemelten fontos egy megfelelő biztosítéki rendszer alkalmazása egy ilyen tranzakció során, amely például a lenti megoldásokat tartalmazhatja. 

  • Kezesség: A vevő érdekeinek védelme érdekében a vagyonrendelő, a kedvezményezettek, vagy akár egy harmadik fél kezességet vállalhatnak a vevői oldalon esetlegesen később felmerülő fizetési kötelezettségek biztosítására. 
  • A vételár visszatartása: Klasszikus rendelkezés, hogy a vételár meghatározott része nem kerül kifizetésre jellemzően a szavatossági időszak lejártáig (ezen időszak alatt az vagy a vevőnél marad, vagy letétbe kerül – ebben az esetben legalább némi kamatelőny elérhető). Eladói szempontból ugyanakkor ez nem túl szerencsés rendelkezés, hiszen addig nem tudja használni a vételárat az eladó.
  • BVK fenntartási kötelezettsége a szavatossági idő alatt: A fentieken túl az eladói oldal (amelynek kapcsán a vagyonkezelőn kívül a vagyonrendelő bevonása is szükséges lehet) kötelezettségvállalást tehet arra, hogy fenntartja a vagyonkezelési struktúrát a szavatossági időszak alatt és meghatározott összeget meghaladó kifizetést nem teljesít – ha ez nem ütközik a BVK szerződés rendelkezéseibe. 
  • Bankgarancia / Tranzakciós biztosítás: A visszafizetési kötelezettség biztosítására bankgarancia is nyújtható, azonban ennek a költségei jellemzően elég magasak Magyarországon, így nem gyakran használt megoldás. Magyarországon szintén nem túl elterjedt, legfeljebb ingatlant érintő ügyekben, ugyanakkor van lehetőség arra, hogy egy biztosító is bevonásra kerüljön és a biztosító nyújtson fedezetet az adásvételi szerződés megszegésének egyes eseteire vonatkozóan.

Bizalmi Vagyonkezelés - érdekel

Fentiek alapján jól látszik, hogy egy bizalmi vagyonkezelési struktúrában lévő tranzakció olyan összetett folyamat, amely mind eladói, mind vevői oldalról különös körültekintést igényel: a jogszabályi rendelkezések betartásán túlmenően nem hagyhatók figyelmen kívül a bizalmi vagyonkezelési szerződés egyedi feltételei és a jogviszonyból eredő sajátosságok sem. Megijedni azonban nem kell, a felmerülő problémák, kockázatok megfelelő kezelése érdekében javasolt olyan szakértőt bevonni, aki nem csak az M&A tranzakciókban jártas, de kellő tapasztalattal rendelkezik a BVK struktúra működésében is. 

Következő bejegyzésünkben a BVK-ból történő cégértékesítés adózási szempontjait járjuk körbe, amely különösen nagy jelentőséggel bír azon esetekben, ahol a társasági részesedés vagyonrendeléskori felértékelésére sor került.

    Érdeklik az adó, számviteli és jogi változások?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és legyen mindig naprakész!

    Feliratkozom